Autor: Petr JAROŠ
Měření rychlosti na dálnici D4 ukazuje, jak se tato forma dohledu nad bezpečností silničního provozu zvrhla a proč je zapotřebí změnit zákon.
V prosinci minulého roku byl otevřen nový úsek dálnice D4 mezi Pískem a Příbramí. Tento úsek dálnice byl vystavěn jako tzv. PPP projekt se zapojením soukromých firem, kterým stát bude investici splácet. O výhodnosti tohoto způsobu financování nehodlám spekulovat, faktem je, že na české poměry proběhla stavba nebývale rychle a při pohledu zvenčí působila velmi organizovaně. To přimělo některé komentátory dokonce i z pravé části politického spektra vyjádřit podporu těmto projektům, a jejich nadšení musím zchladit. V případě dálnice D4 se totiž zhmotnilo to stejné, co deep state praktikuje pomocí politických neziskovek. Politické neziskovky vykonávají pro deep state zadání, která buď stát nemůže v souladu se zákonem vůbec splnit, nebo by během plnění podléhala veřejné kontrole. Neziskovky zákony zajímat nemusí (formálně vzato je musejí dodržovat jako každý jiný, ale kde není žalobce, tam není soudce) a pod veřejnou kontrolou nejsou. Mohou tak shromažďovat nezákonně informace, sestavovat seznamy nepohodlných osob, slídit v soukromí odpůrců režimu, zastrašovat je a dělat pro deep state špinavou práci, aniž by jim cokoli hrozilo. Model je importovaný z USA a je efektivní. Je to vlastně PPP projekt na vnitřní zpravodajství.
To samé se odehrálo s dálnicí D4.
Kdo měl tu příležitost jet tam, jistě si všiml, že množství kamer sledujících dálnici je enormní. Jsou jich desítky. Jsou za každým sjezdem i nájezdem a občas ještě v průběžných úsecích. Všechna vozidla, která se na této dálnici objeví nebo s ní sjedou, jsou evidována a lustrována v policejním systému Automatická kontrola vozidel, který neupravuje žádný zákon a jehož výstavba, rozšiřování i provozování je zcela na policejní libovůli.
Zcela podle očekávání došlo i na měření rychlosti. Takto hustá síť kamer s vysokým rozlišením totiž tvoří hardwarovou vrstvu pro plošné měření rychlosti a zde se právě naplno projevila výhoda systému PPP. Kdyby něco takového budovalo ŘSD, muselo by postupovat podle zákona, a to podle § 79a zákona č. 361/2000 Sb., tedy koordinovat svůj záměr s policií, zpracovat k tomu dokumentaci a tyto podklady by si mohl kdokoli vyžádat, případě je dokonce požadovat provést jako důkaz v eventuálním správním řízení, které by s ním bylo vedeno kvůli překročení nejvyšší dovolené rychlosti. Osobně si myslím, že plošné měření rychlosti současné zákony neumožňují zavést.
Protože ale jsme v PPP režimu, není na koho ukázat prstem a najednou je možné i to, co by jinak možné nebylo. Ano, kamery a úseková měření tam prostě někdo postavil, asi nějaká z těch soukromých firem, co jsou členy toho konsorcia, my nic neviděli, neslyšeli a neřekneme. Tak nějak se dala popsat pozice ministra Kupky.
Veřejnost nebyla z permanentního dohledu 24/7 právě nadšena a došlo na kritiku zejména nepřiměřenosti tohoto postupu, do které se zapojily i některé politické špičky, které tak sklidily politické body v podstatě za nic. Občané stále méně chápou opodstatněnost rychlostních limitů majících kořeny v sedmdesátých a devadesátých letech minulého století a na politickou reprezentaci se naštvali. Zde se ukázal první limit PPP modelu, totiž že v momentě, kdy je to emocionální, občan moc neřeší, zda je to PPP nebo není a kdo ty smlouvy podepsal, zapíchne prst do vzduchu a namíří ho na toho, kdo je právě zodpovědný.
Pro zajímavost a kdyby někdo zapomněl, jediný subjekt, který je v ČR oprávněný určovat, kde se bude měřit rychlost, je Policie ČR. Jsou jen dva typy subjektů, které jsou oprávněny rychlost měřit, a to je Police ČR a dále městské a obecní policie na místech, kde to Policie ČR určí. ŘSD není oprávněno měřit rychlost, stejně jako soukromé firmy.
Policie a ŘSD nyní budou muset zpětně vyrobit nějaký konstrukt k oklamání veřejnosti, který bude vytvářet dojem, že měření rychlosti iniciovala a provádí Policie České republiky za technické asistence třetí strany, což je postup, který soud v minulosti v jiných případech aproboval. Takový postup, kdy se nezbytnost úsekového měření vyrábí zpětně, nelze označit jinak než jako obcházení zákona. Doufám, že se řidiči ve správním řízení budou bránit tím, že se jedná o zjevné a očividné obcházení zákona v rozporu s jeho účelem a smyslem.
Výsledným řešením se tak stalo, že místo osmi úsekových měření je v provozu jedno, které je předem označeno nápisem na světelné tabuli. Podle mého názoru se jedná o jediný způsob, jak vyhovět dalšímu požadavku § 79a ZPPK, totiž že měření rychlosti smí být prováděno jen za účelem zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Dálnice je totiž zcela nová, nejsou k dispozici podklady o tom, kde dochází k dopravním nehodám z důvodu nepřiměřené rychlosti. Rychlost měřit tudíž nelze reaktivně, ale pouze preventivně, a má-li být preventivní účel naplněn, nemůže z principu věci být měření prováděno skrytě.
Vejvar z radarové zlodějny připadá místně příslušným správním orgánům a to jsou městské úřady v Příbrami a v Písku. Zvláště ten druhý je obzvláště vypečený, v minulosti proslul tím, že sloužil jako „skládka“ pro přestupky mocných. Ty tam ležely, až dokud nevyhnijí, výměnou za zvěřinu a opulentní obědy. Zaskladňovala je tam lokální mafie bývalých i současných jihočeských policistů. Nicméně pirátský místostarosta Písku zůstal uvědomělý. Prohlásil toto:
„Takže my na jednu stranu po řidičích vyžadujeme, aby jezdili dle předpisů, a pak jim řekneme, že měřený je jen jeden úsek a že tento úsek právě projeli a dál můžou beztrestně svištět třeba stošedesátkou,“
Z tohoto vyjádření je dobře rozpoznat, jak tahle zlodějská obecní a městská sebranka vnímá měření rychlosti. O nějakou bezpečnost tady vůbec nejde, jde pouze o fiskaci příjmů do městského rozpočtu a nafukování headcountu úředníků. Protože co je lepší než velký úřad? Přece ještě větší úřad!
Pan místostarosta pravděpodobně očekával obrovský přestupkový byznys a s předstihem nabral úředníky, aby po zahájení provozu rozesílali „výzvy k úhradě určené částky“ a „vedli správní řízení“. Zde nezbývá než položit si otázku, jak vůbec mohl pirátský činitel dopředu vědět, že se na dálnici nacházející se v rozsahu místní působnosti jeho úřadu budou vůbec páchat nějaké přestupky a jakým způsobem dopředu dovodil naplnění jejich formální, objektivní i materiální stránky těchto přestupků. Ukazuje to, že měření rychlosti je ze strany starostenských vyžírků vnímáno spíše jako výběr místního poplatku než jako dopravně-správní činnost.
Velice mě pobavily i reakce na repliku pana místostarosty, kterému zřejmě vadí, že přestupků není dostatek a chtěl by udělat nějaká opatření, aby se páchaly více. Mluvčí konsorica Via Salis, které toto fízloviště v zakázce deep state vybudovalo médiím sdělila:
„Nemá smysl účinnost úsekových měření vyhodnocovat hned první měsíc provozu (…)“
Aha. Učinnost úsekových měření se měří objemem vybraných pokut. Překvapuje to ještě někoho?
Údajně se vycházelo z odhadu, podle kterých mělo být na zhruba třicetikilometrovém úseku dálnice spácháno 20-30 tisíc přestupků za rok. Tedy asi sedmdesát za den, tři za hodinu. I to je zajímavý údaj. Pokud bychom uvěřili, že se novém úseku dálnice denně odehraje tolik jednání, která někoho ohrožují (taková je totiž legální definice přestupku), bude lepší na ni vůbec nevjíždět a jet „po staré“, protože na dálnici se bude odehrávat dennodenně strašlivý, přímo biblický masakr. Realita je taková, že to, na čem písecký pirátský starosta chce vydělávat, jsou bagatelní pseudopřestupky, kdy se někdo zapomene sundat nohu z plynu a jede o pár km/h rychleji, než někdo jiný stanovil.
Pokud měli dva úředníci, které si pirátský vyžírka nabral, uvedené množství přestupků zpracovat, za předpokladu osmihodinové pracovní doby a 250 pracovních dnech za rok to vychází tak, že nové přijatí úředníci projednají asi 6 přestupků za hodinu. Je zcela zjevné, že za deset minut nelze vést naprosto žádné legální přestupkové řízení. Za tu dobu nelze ani založit spis. Buď je do zpracování přestupků zapojen externí subjekt, což by bylo v rozporu se zákonem, ale není to nic neobvyklého, nebo se žádné legální vedení přestupkových řízení nepředpokládá.
Pirátský místostarosta se také opomněl pochlubit, že další skryté úsekové měření bylo „retrofitováno“ na „starý úsek“ silnice pro motorová vozidlla za Pískem mezi odbočkou na Bošovice a odbočkou na Plzeň. Na tom si Město Písek jistě také dobře nakrade.
Že bude nový úsek D4 mega fízloviště, je mi známo asi jeden rok a to se o to zase tolik nezajímám. Co si budeme povídat, všichni asi víme, že účelem měření rychlosti je především fiskace a výběr daně z tachometru. Byl jsem k tomu nápadu skeptický. Z hlediska velkovýběru daně z tachometru je perspektivní pouze ten jeden krátký úsek před Příbramí, kde je rychlost omezena na 100 km/h. Nový úsek D4 má hodně zatáček a nakonec na dálnicích v ČR se nejezdí nijak extra rychle a dosáhnout průměrné rychlosti 130 km/h na dlouhém úseku není snadné, protože se tam furt někdo mrcasí. Také neplatí, že čtyři úseková měření na stejné komunikaci generují čtyřnásobný příjem. Navíc se existence měření na novém úseku D4 rozpatlala všude v médiích, takže každý ví nebo od někoho slyšel, že se tam měří ve velkém.
Nepochybuji, že si systém časem poradí a „za účelem zvýšení bezpečnosti“ bude třeba aktivovat i ty další měřící úseky a měření provádět skrytě. Také by šlo si trochu pohrát s proměnným dopravním značením a čas od času náhle snížit rychlost třeba na 80 km/h, aby bylo možné dosáhnout na peníze i od těch pirátů, co se vyhýbají placení daně z tachometru pomocí tempomatu, podobně jako to provádí pražská administrativa v tunelu Blanka.
Celkově je to dementní nápad, ať se na něj díváme z jakékoli perspektivy. Ani se nedivím, že ten písecký parazit je tak nervní, protože tohle je od státní správy danajský dar, kterého se z důvodu místní příslušnosti nelze zřeknout. Všichni na radarech rejžují jak vzteklí a on si zrovna vytáhne černého Petra, to je vážně k vzteku. Jediné řešení, které by pana starostu doopravdy zachránilo, je měření rychlosti neprovádět vůbec.
Co se ale povedlo dokonale, bylo přitáhnout pozornost veřejnosti k problematice měření rychlosti a demonstrovat, jak o ní skutečně smýšlejí veřejní funkcionáři. A zde se ukázalo, že došlo k určitému posunu. Za normálních okolností by policií zpracovaná média začala radostně hýkat, jak teď v Písku političtí piráti zatočí se silničními piráty. Nicméně hýkání se nekonalo, reakce médií a veřejnosti byla jednoznačně negativní, a to je dobře. Nejspíš to je tím, že od roku 2013, kdy si obce vydobily účelový konstrukt objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla, už většina řidičů dostala flastr za pirátské řádění rychlostí 51 km/h v Liberci a podobně, a došlo jim, že s bezpečností silničního provozu tohle nemá naprosto co dělat.
Mimochodem často bývám terčem kritiky, že hážu ANO a pětikoalici do jednoho pytle. Fízloviště na D4 je přímo učebnicovou ukázkou, jak krásně kontinuální je babišismus a fialismus. Smlouvy podepsal ministr Ťok (nestraník za ANO). Dálnice se budovala za Babiše. Dokončena byla za Fialy. ANO vede píseckou radnici, kasíruje to pirátský místostarosta. Ani jedna z politických reprezentací nehla prstem, aby to zastavila. Mnoho lidí se aktuálně těší, jak o volbách skoncují s Fialou. OK, gratuluji, a změní se přesně co?
Jediné, co tohle šílenství dokáže ukončit, je vcelku nepatrná změna zákona. Příjmy z pokut by neměly být příjmem obecních a městských rozpočtů, a to ani zčásti. Není pro to žádný důvod. Bezpečnost silničního provozu je státní agenda, a projednávání přestupků se děje v rámci tzv. přenesené pravomoci státu. Nechť si obce ponechají pokuty vybrané za porušení místních vyhlášek, ale pokuty za porušení ustanovení celostátně platných a závazných norem patří státu. Co obcím přísluší, je náhrada nákladů, které v souvislosti s výkonem přenesené pravomoci byly vynaloženy. Obecní pokutová zlodějna, kterou komentuje ten písecký pirátský parazit, je kontraproduktivní a neúnosnou výjimkou, která patří zrušit. Záměr napravit současný závadný a nesystémový stav má pouze strana Svobodných.
Chcete poslat písecký správní orgán i pana starostu do kolen? Pak buď nejezděte rychle, stejně budete stát v Praze na Strakonické. A když už rychle pojedete, ve správním řízení se braňte. Už je vidím, jak dokládají, že měření provedla policie, při tom všem, co o úsekovém měření na D4 zaznělo v posledních týdnech.